Laboratoria Przyszlości

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.   

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

https://www.gov.pl/web/laboratoria/uchwala

https://www.gov.pl/web/laboratoria                                                                                                                                          

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:       

 1. Aparat SONY ZV1
 2. Saramonic CamMic+
 3. Stacja lutownicza WEP-995D+
 4. Lampa światła ciągłego z SOFTBOX-EM
 5. Statyw HAMA Star 63
 6. Drukarka Zortrax M200 Plus + filament
 7. Notebook Lenovo Legion 5-17ACH
 8. Zestaw klocków LEGO Education SPIKE Essential
 9. Zestaw klocków LEGO SPIKE Prime
 10. Zestaw klocków LEGO do samodzielnej konstrukcji
 11. Mikrokontroler Be Creo Kit
 12. Gimbal Moza Air Cross 2
 13. Mikroport z akcesoriami Boya
 14. Tablica tryptyk suchościeralna 
 15. Tablica PREMIUM suchościeralna ceramiczna

Pomoce dydaktyczne zakupione w drugiej turze:

 1. Laminator automatyczny GBC Foton 30
 2. Folia do laminowania Apex A4 80 miclight
 3. JBL PRX ONE nagłośnienie z mikserem i DSP
 4. Budowa cieni duża
 5. Geomag PRO-L - 53 elementy (GEO-040)
 6. Geomag PRO-L - 53 elementy


WRZESIEŃ

Dokumentacja fotograficzna z zajęć techniki, na których wykorzystano zestawy LEGO SPIKE Prime.
GALERIA 

PAŹDZIENIK
Dokumentacja fotograficzna z zajęć techniki, na których wykorzystano zestawy LEGO SPIKE Prime i LEGO SPIKE Essential.
GALERIA 

LISTOPAD 
Podczas lekcji matematyki, uczniowie klasy 5b, chcąc zrozumieć podstawy geometrii, tworzyli konstrukcje z klocków magnetycznych GeoMag. Natomiast klasa 5a podczas lekcji matematyki poznawała równolegloboki. Dzięki klockom Geomag, zrozumieli najważniejsze własności tych figur. 
GALERIA

GRUDZIEŃ
Podczas zajęć dydaktycznych, uczniowie klasy 1A i 1C, chcąc zrozumieć zasady łączenia elementów tworzyli konstrukcje z klocków LEGO SPIKE Essential. Poniżej galerie z przeprowadzonych lekcji.
GALERIA
GALERIA

15.12.2022r. klasa 1B zrealizowała projekt pod nazwą "Arktyczna przygoda". Na koniec zaprogramowano skutery śnieżne i zostały one wprawione w ruch.
GALERIA

16.12.2022r. podczas zajęć, uczniowie klasy 1C, tworzyli konstrukcje z klocków LEGO z zastosowaniem czytników kolorów i silnika. Gotowe projekty w galerii poniżej.
GALERIA

STYCZEŃ
26.01.2023r. podczas zajęć, uczniowie klasy 1B, tworzyli konstrukcje z klocków LEGO. Projekt został nazwany "Kolejka górska". Każdy na koniec zaprogramował swoje ruchy i szybkość jazdy. Gotowe projekty w galerii poniżej.
GALERIA

LUTY
16.02.2023r. podczas zajęć, uczniowie klasy 1B, tworzyli konstrukcje z klocków LEGO z zastosowaniem czytników i prędkości silnika. Każdy na koniec zaprogramował ruch w postaci prędkości i kierunku obrotu oraz kolory. Gotowe projekty w galerii poniżej.
GALERIA

17.02.2023r. podczas zajęć, uczniowie klasy 1A, tworzyli konstrukcje z klocków LEGO. Gotowe projekty w galerii poniżej.
GALERIA

20.02.2023r. na lekcjach języka polskiego, uczniowie klas IVa i IVb recytowali wiersz Jana Brzechwy pt.  "Samochwała". Czwartoklasiści wykazali się dużą kreatywnością, wykorzystując różne rekwizyty związane z wierszem, a przede wszystkim oswajali się z występem przed mikrofonem, deklamując wiersz przy pomocy sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.
GALERIA 
FILM

MARZEC
21.03.2023r. na lekcji informatyki, uczniowie klasy VIIIa  projektowali w programie Tinkercad złączkę do przewodów elektrycznych. Efekt pracy został przesłany do drukarki 3D w celu wydruku. Przebieg z realizacji zadania w relacji fotograficzno - filmowej. Zajęcia zrealizowane przy pomocy sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.
GALERIA I FILM

KWIECIEŃ
25.04.2023r. na lekcji informatyki, uczniowie klasy VIIIa  projektowali w programie Tinkercad elementy do druku 3D. Wśród projektów znalazło się wielkanocne jajo z bogatym designem. Między innymi zostalo wprowadzone fazowanie powierzchni, co spowodowało wykończenie krawędziami. Efekt pracy został przesłany do drukarki 3D w celu wydruku. Przebieg z realizacji zadania w relacji fotograficzno - filmowej. Zajęcia zrealizowane przy pomocy sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.
GALERIA I FILM

MAJ
18.05.2023r. realizowaliśmy projekt "Podwodna przygoda". Zadanie polegało na skonstruowaniu pojazdu z użyciem napędu. Na koniec każdy indywidualnie zaprogrmował ruchy swojego pojazdu. Zajęcia zrealizowane przy pomocy sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.
GALERIA I FILM

Przydatne linki

Epupap
Logotyp Bip
Logo Oke
Logo Kuratorium
Logo Cke
Logotyp Men
Logo Koronowo