Laboratoria Przyszlości

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.   

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

https://www.gov.pl/web/laboratoria/uchwala

https://www.gov.pl/web/laboratoria                                                                                                                                          

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:       

 1. Aparat SONY ZV1
  Aparat SONY ZV1 1 Aparat SONY ZV1 2
 2. Saramonic CamMic+
  Saramonic CamMic1 Saramonic CamMic2
 3. Stacja lutownicza WEP-995D+
  Stacja lutownicza WEP 995D1 Stacja lutownicza WEP 995D2
 4. Lampa światła ciągłego z SOFTBOX-EM
  Lampa światła ciągłego z SOFTBOX EM 1 Lampa światła ciągłego z SOFTBOX EM 2
 5. Statyw HAMA Star 63
  Statyw HAMA Star 63 1 Statyw HAMA Star 63 2
 6. Drukarka Zortrax M200 Plus + filament
  Drukarka Zortrax M200 Plus filament 1 Drukarka Zortrax M200 Plus filament 2
 7. Notebook Lenovo Legion 5-17ACH
  Notebook Lenovo Legion 5 17ACH 1 Lenowo 2
 8. Zestaw klocków LEGO Education SPIKE Essential
  Zestaw klocków LEGO Education SPIKE Essential 1 Zestaw klocków LEGO Education SPIKE Essential 2
 9. Zestaw klocków LEGO SPIKE Prime
  Zestaw klocków LEGO SPIKE Prime 1 Zestaw klocków LEGO SPIKE Prime 2
 10. Zestaw klocków LEGO do samodzielnej konstrukcji
  Zestaw klocków LEGO do samodzielnej konstrukcji 1 Zestaw klocków LEGO do samodzielnej konstrukcji 3
 11. Mikrokontroler Be Creo Kit
  Mikrokontroler BE CREDO KIT1 Mikrokontroler BE CREDO KIT2
 12. Gimbal Moza Air Cross 2
  Gimbal Moza Air Cross 2 1 Gimbal Moza Air Cross 2 2
 13. Mikroport z akcesoriami Boya
  Mikroport z akcesoriami Boya 1 Mikroport z akcesoriami Boya 2
 14. Tablica tryptyk suchościeralna 
  Tryptyk 1 Tryptyk 2
 15. Tablica PREMIUM suchościeralna ceramiczna
  Ceramika 1 Ceramika 4

Pomoce dydaktyczne zakupione w drugiej turze:

  1. Laminator automatyczny GBC Foton 30, Folia do laminowania Apex A4 80 miclight
   Laminator automatyczny GBC Foton 30 1 Laminator automatyczny GBC Foton 30 2
  2. JBL PRX ONE nagłośnienie z mikserem i DSP
   JBL PRX ONE nagłośnienie z mikserem i DSP 1 JBL PRX ONE nagłośnienie z mikserem i DSP 2
  3. Budowa cieni duża
   Budowa cieni duża 1 Budowa cieni duża 2
  4. Geomag PRO-L - 53 elementy (GEO-040)
   Geomag PRO L 53 elementy 1 Geomag PRO L 53 elementy 2

 

ROK SZKOLNY 2022/2023


WRZESIEŃ

Dokumentacja fotograficzna z zajęć techniki, na których wykorzystano zestawy LEGO SPIKE Prime.
GALERIA 

PAŹDZIENIK
Dokumentacja fotograficzna z zajęć techniki, na których wykorzystano zestawy LEGO SPIKE Prime i LEGO SPIKE Essential.
GALERIA 

LISTOPAD 
Podczas lekcji matematyki, uczniowie klasy 5b, chcąc zrozumieć podstawy geometrii, tworzyli konstrukcje z klocków magnetycznych GeoMag. Natomiast klasa 5a podczas lekcji matematyki poznawała równolegloboki. Dzięki klockom Geomag, zrozumieli najważniejsze własności tych figur. 
GALERIA

GRUDZIEŃ
Podczas zajęć dydaktycznych, uczniowie klasy 1A i 1C, chcąc zrozumieć zasady łączenia elementów tworzyli konstrukcje z klocków LEGO SPIKE Essential. Poniżej galerie z przeprowadzonych lekcji.
GALERIA
GALERIA

15.12.2022r. klasa 1B zrealizowała projekt pod nazwą "Arktyczna przygoda". Na koniec zaprogramowano skutery śnieżne i zostały one wprawione w ruch.
GALERIA

16.12.2022r. podczas zajęć, uczniowie klasy 1C, tworzyli konstrukcje z klocków LEGO z zastosowaniem czytników kolorów i silnika. Gotowe projekty w galerii poniżej.
GALERIA

STYCZEŃ
26.01.2023r. podczas zajęć, uczniowie klasy 1B, tworzyli konstrukcje z klocków LEGO. Projekt został nazwany "Kolejka górska". Każdy na koniec zaprogramował swoje ruchy i szybkość jazdy. Gotowe projekty w galerii poniżej.
GALERIA

LUTY
16.02.2023r. podczas zajęć, uczniowie klasy 1B, tworzyli konstrukcje z klocków LEGO z zastosowaniem czytników i prędkości silnika. Każdy na koniec zaprogramował ruch w postaci prędkości i kierunku obrotu oraz kolory. Gotowe projekty w galerii poniżej.
GALERIA

17.02.2023r. podczas zajęć, uczniowie klasy 1A, tworzyli konstrukcje z klocków LEGO. Gotowe projekty w galerii poniżej.
GALERIA

20.02.2023r. na lekcjach języka polskiego, uczniowie klas IVa i IVb recytowali wiersz Jana Brzechwy pt.  "Samochwała". Czwartoklasiści wykazali się dużą kreatywnością, wykorzystując różne rekwizyty związane z wierszem, a przede wszystkim oswajali się z występem przed mikrofonem, deklamując wiersz przy pomocy sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.
GALERIA 
FILM

MARZEC
21.03.2023r. na lekcji informatyki, uczniowie klasy VIIIa  projektowali w programie Tinkercad złączkę do przewodów elektrycznych. Efekt pracy został przesłany do drukarki 3D w celu wydruku. Przebieg z realizacji zadania w relacji fotograficzno - filmowej. Zajęcia zrealizowane przy pomocy sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.
GALERIA I FILM

KWIECIEŃ
25.04.2023r. na lekcji informatyki, uczniowie klasy VIIIa  projektowali w programie Tinkercad elementy do druku 3D. Wśród projektów znalazło się wielkanocne jajo z bogatym designem. Między innymi zostalo wprowadzone fazowanie powierzchni, co spowodowało wykończenie krawędziami. Efekt pracy został przesłany do drukarki 3D w celu wydruku. Przebieg z realizacji zadania w relacji fotograficzno - filmowej. Zajęcia zrealizowane przy pomocy sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.
GALERIA I FILM

MAJ
18.05.2023r. realizowaliśmy projekt "Podwodna przygoda". Zadanie polegało na skonstruowaniu pojazdu z użyciem napędu. Na koniec każdy indywidualnie zaprogrmował ruchy swojego pojazdu. Zajęcia zrealizowane przy pomocy sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.
GALERIA I FILM

ROK SZKOLNY 2023/2024

PAŹDZIERNIK
6.10.2023r. uczniowie klasy 6A na zajęciach informatyki projektowali w programie TinkerCad modele 3D. Tematem ćwiczenia była płytka z napisem "LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI" i nazwą szkoły. Każdy uczeń przesłał swój projekt na serwer. Po weryfikacji i procesie Slicer trafił on do wydruku. Efekty naszej pracy na filmie poniżej.
FILM

STYCZEŃ
10.01.2024r. uczniowie klasy 6B na zajęciach informatyki projektowali w programie TinkerCad modele 3D. Tematem ćwiczeń były modele użytkowe. Wśród projektów znalazły się breloki do kluczy, imiona i inne ciekawe przedmioty. Każdy uczeń przesłał swój projekt na serwer. Po weryfikacji i procesie Slicer trafił on do wydruku. Zajęcia zostały przeprowadzone dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Efekty naszej pracy na filmie poniżej.
FILM

Przydatne linki

Epupap
Logotyp Bip
Logo Oke
Logo Kuratorium
Logo Cke
Logotyp Men
Logo Koronowo