Laboratoria Przyszlości

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:

1. Aparat SONY ZV1
  2. Saramonic CamMic+
  3. Stacja lutownicza WEP-995D+
  4. Lampa światła ciągłego z SOFTBOX-EM
  5. Statyw HAMA Star 63
  6. Drukarka Zortrax M200 Plus + filament
  7. Notebook Lenovo Legion 5-17ACH
  8. Zestaw klocków LEGO Education SPIKE Essential
  9. Zestaw klocków LEGO SPIKE Prime
  10. Zestaw klocków LEGO do samodzielnej konstrukcji
  11. Mikrokontroler Be Creo Kit
  12. Gimbal Moza Air Cross 2
  13. Mikroport z akcesoriami Boya
  14. Tablica tryptyk suchościeralna
  15. Tablica PREMIUM suchościeralna ceramiczna

Pomoce dydaktyczne zakupione w drugiej turze:

1. Laminator automatyczny GBC Foton 30
  2. Folia do laminowania Apex A4 80 miclight
  3. JBL PRX ONE nagłośnienie z mikserem i DSP
  4. Budowa cieni duża
  5. Geomag PRO-L - 53 elementy (GEO-040)
  6. Geomag PRO-L - 53 elementy

WRZESIEŃ

Dokumentacja fotograficzna z zajęć techniki, na których wykorzystano zestawy LEGO SPIKE Prime.

PAŹDZIENIK
Dokumentacja fotograficzna z zajęć techniki, na których wykorzystano zestawy LEGO SPIKE Prime i LEGO SPIKE Essential.

LISTOPAD
Podczas lekcji matematyki, uczniowie klasy 5b, chcąc zrozumieć podstawy geometrii, tworzyli konstrukcje z klocków magnetycznych GeoMag.

Epupap
Logotyp Bip